11 Mart 2015 Çarşamba

Haftalık Film Listem

             Bu hafta içi de birbirinden  güzel filmler izledim. İlk olarak  Force  Majeure.. Konusu şöyle : 
Fransa Alpleri’ne kayağa giden İsveçli bir aile dağın eteklerindeki lokantada öğle yemeği yerken çığ düşer. Anne Ebba çocuklarını korumaya çalışırken baba Tomas’a seslenir fakat Tomas bu arada kendi canının derdindedir. Kimseye bir şey olmasa da ailenin hassas çekirdeği çatlamıştır. Tomas ile Ebba evliliklerini sorgularlar.

                              

             Diğer film   Jiao zi .. Quing eskiden çok ünlü ve güzel bir aktristtir. Ve yıllar geçtiği güzelliği ve cazibesini yitirmeye başlamış ve kocası da başka kadınlara ilgi duyar olmuştur.Bu durumu tersine döndürmek için görüştükleri kişilerden birisi ona bir mantı önerir. Onu yiyince gençleşecek ve kocasını kaybetmeyecektir.


                                        

           70 li  yaşlardaki  demiryolu işçisinin  basit ama çileli  yaşamını anlatan Tabiate Bijan  sırada..
                  
                                               



                          Yönetmen Diego Quemada-Diez Altın Kafes   filmiyle Guatemala’dan Birleşik Devletlere göçen dört çocuğun yolculuklarını anlatıyor. Çocukların zorlu yolculuklarının anlatıldığı bu kurmaca film verdiği belgesel tadıyla seyircide güçlü bir duygu uyandırıyor. Film 2013 yılında Cannes,rih, Mumbai ve Selanik Film Festivallerinde ödüller aldı.     
                          
                                             

                        Almanya,Fransa ve İtalya ortak yapımı olan film Franz Kafka'nın romanından sinemaya uyarlanmış. Welles'in en iyi filmim dediği Dava 119 dakika. Başrollerini Anthony Perkins,Orson Welles,Jeanne Moureu'nun paylaştığı film tür olarak psikolojik-dram türünde..

                                           

                 Ve  son olarak ödüllü film  olan The  İmitation Game.  Günümüz bilgisayarlarının yaratıcısı olarak kabul edilen Alan Turing, aynı zamanda eşcinsel olduğunu itiraf ettiği için toplum şiddeti görmüştür. Bu sebeple, yediği zehirli elma ile hayatına son verir. 5 dalda Altın Küre adayı ve 34 ödül kazanmış olan tarihin en iyi filmleri arasında yeralan bir film..


                                  














5 yorum:

 1. Film yazılarınız çok faydalı.Bazıları sinemalarda oynamayan,yazılı basına çok yansımayanlar arasından o yüzden filmleri nereden izliyorsunuz merak ettim.Bilgi verirseniz,sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hepsini internetten. filmin adını yazıp izle diye yazıyorum zaten
   olanlar çıkıyor hemen. bunlarda var nette.

   Sil
 2. Listedeki 3 filmi izlemeye aldım.. Teşekkürler paylaşımına Buket :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hepsi değişik türde filmler. bakalım bu hafta neler seyredeceğim :)

   Sil
 3. Jiao zi çok ilginç bir filmmiş ya, meraklandım. Farklı bir konu.

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma