13 Kasım 2017 Pazartesi

Hayatın Bedava Hazları

                    Geçenlerde Hayalkahvem de okudum , öyle de hoşuma gitti ki bu terim ben de birşeyler yazmalıyım dedim. Şöyle düşünürsek hayatta bedava olup aslında devamlı yapıp bizi mutluluk ve hazla kuşatan ne çok şey var. Hayalkahvem bunların başında '' çay içmek'' ten bahsediyor. Çeşitli zamanlarda ve yerlerde içilen taptaze, sıcak ve tavşan kanı çayı ince belli bir bardaktan içmenin paha biçilmez zevkini anlatıyor. Çok çay sever olmasam da bu bahsedilen hazzı çoğu zaman yakalarım. Otobüslerde, ayak üstü bir yerlerde kağıt bardakta içilen sallama çayları içenleri hiç anlamam. Çay sever birinin bunu hiçbir zaman yapmayacağına inanırım.
                   Biz de haftasonu arkadaşlarla son bahar günlerini kaçırmayalım, denize martılara eşlik edip şu hayatın bedava hazzını yaşayalım dedik. Sahilde bir kafe de elimizi ısıtan, içimize sıcaklığıyla mutluluk veren , sohbet eşlikçisi çayımızla harika bir zaman geçirdik. Hayatın bedava hazların en başında simit - çay geliyor bence. Sizce başka neler olabilir ?                  "ne garip bir sıvıdır bu ateş suyu.. ugh!. ve fakat en güzeli sahilde, denize karşı içileni olsa gerek.. salaş tahta masalarda ve pek tabii hava da az biraz rüzgarlı olacek.. çay da hep sıcak olacek.. laflayarak, denize ve martılara bakınarak.. ciddi gibi içilecek.. garson rahatsız etmeyecek ama.. hem çayın dostlukları da başka başka.. hem çay bizim ömrümüzün bitkisel ateş suyu.. ama kız belli bardakta olacak.. avucunuzla kavrayacaksınız bardağı.. tabağa koymayacaksınız.. diğer  yuduma kadar.. ama tekrar, kaynamış değil.. ama kokusu da aklını alacak.. bir çay marş'ımız niye yok.. bir çok şeyden daha mühim bu sıvı, oysa.. ımmmh, nefis.. "tazeler misiniz usta, benimki demli olsun lütfen.." aynı bardakta çay gibiyiiz"

metin üstündağ

9 yorum:

 1. Güne mutlaka çay eşliğinde başlıyoruz, bizim için vazgeçilmez bir sıvı :) Ama benim için parkta boş bir salıncak hepsinden daha keyifli. Savur savurabildiğin kadar kendini yukarılara.. uçtum de, bayıldım de, zevkten öldüm de... hepsi bedava :)

  YanıtlaSil
 2. Hımm salıncak ..İçimizde ki çocuğu harekete geçirdiği
  için olsa gerek. Ya da kalbimizi pır pır ettiğinden
  galiba.

  YanıtlaSil
 3. eveeeet özellikle kahvelerde, kır kahvelerde, çınaraltı, akasya altı kahvelerde çok güzel oluor çay. içine neler koyuyolarsa :)

  YanıtlaSil
 4. O zaman buna bayılacaksın Buket ;)maalesef kimin bilmiyorum:
  Birincisi; sınıfsız bir içecektir, ayakkabı boyacıları ile ceo’ların ortak içeceğidir. Sınıfsal kaynaşma sağlar. Her statüden insanın tükettiği bir sıvı olup, içecekte eşitlenmenin sembolüdür aynı zamanda. İkinci olarak zamansızdır; sabah kahvaltısında, öğlen yemeği sonrasında, akşam üzeri, yatmadan önce yani günün her saati içilebilen tek içecektir. Üçüncüsü; Muhabbetin demini aldırır. Çay olmadan yapılan sohbetlerin hiçbir tadının olmadığı malumunuzdur.
  Çay; yoksulların, şairlerin ve yalnızların resmi içeceğidir. Ona öyle alelade bir içecek muamelesi yapamayız. Ona sıradan bir içecek gibi davranamayız. Yok ben çay sevmem, çayla aram iyi değildir gibi hezeyanlar delikanlı bireylere yakışmaz. Çay içmeyen adamı anlamak zordur. Eğer bir rahatsızlığı yoksa, ki çay sıhhat verir. O kişinin niye çay sevmediği bizim için ciddi bir sorun olarak masada duracak ve dostluğumuzu sorgulatacaktır. Zamansız-mekansız-sınıfsız bir içecek olarak çaya karşı yapılan bu haksızlık ve sevgisizlik bizi yaralar. Çay içmeyen adam şüphelidir. Ona güvenemeyiz. Çünkü ince belli bardakta tüten nefis dumanıyla, karanfil kokulu sıcak ve demli bir çayı yudumlamamış insan, Anadolu’yu, bozkırları ve kırılgan yağmurlarımızı tatmamış demektir, kırkikindilerle yıkanmamış, gökyüzünü tanımamış demektir. Çay içmemenin hiçbir mantıklı izahı olamaz. Çay içmeyen adama güvenemeyiz çünkü buralardan ve bu toprakların kadim içecek kültüründen fersah fersah uzaklaşmış bir adam bizi tedirgin eder.
  Çay; yoksulların, şairlerin ve yalnızların resmi içeceğidir. Ona öyle alelade bir içecek muamelesi yapamayız. Ona sıradan bir içecek gibi davranamayız.

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel bir yerden yakalamışsınız çay bir kültürdür aslında. Türk insanı için çok önemlidir. Ben o çayı içmeden kendime gelemem örneğin. Çok güzel deyişler de vardır çay ile ilgili. Ne demiş Cemal Süreya. " Açık çay içerdi hep.. Demli olunca bardağın diğer tarafından beni göremezmiş." Öyle derdi.

  YanıtlaSil
 6. Hep öyle bir mekanım olsun istemişimdir. Salaş tabureler, ahşap masalar, mis gibi taze çay, hayatın koşturmacasına mola verdirtmek için insanlara.

  YanıtlaSil
 7. Edebiyatını yapa yapa çayın bardağını 3 lira yaptınız, diye bir sitem görmüştüm geçen �� Ama edebiyata da hayata da ne güzel yakışıyor çay ❤️

  YanıtlaSil
 8. Ben de çay tiryakisi olanlardan değilim ama burada asıl insana haz veren; çayın eşliğinde gönül sohbetleri yapabileceğiniz bir dost bulabilmek.

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma