3 Aralık 2011 Cumartesi

İNTİKAM ya da ALAY

                     Doktor  yazıları  okumasını  söylediğinde ilk  cümle  netleşti  : 
                                                GNŞN  KRNLK  YZ
                     Hiçbirşey  anlamadı, gözlerini iyice kısıp ,daha  iyi baktı ama değişen  birşey  olmadı.  Sonra  doktor  eline bir kitap  verdi,  kitabın  kapağında  FST yazıyordu,  bu sözcüğün  üzeri  çizilip rc  yazıyordu. Doktor  kitabı açarak içinden  birşeyler okudu  ama dediklerini  daha önce  hiç  duymamıştı.
                      Doktor  yerine  geçerek  ciddi  bir yüzle    Alzheimer   teşhisinin  kesinleştiğini  söyledi.  Bu  sonucu  çoktandır  beklediği için  üzülmedi ,sadece  ''  bunu  intikam  almak için mi  yoksa  alay etmek için mi  yaptığını  asla  bilemiyeceğim ''  diye  tanrıya yakardı. 
                   Kimi  eleştirmenlere  göre  ''  çağımızın  Shakespeare 'i ''   kimilerine   göre  '' İngiliz  edebiyatının  başına gelmiş  en büyük  felaket''  diye  adlandırılan  ünlü  fantastik  kurgu  yazarı   Terry  Pratchett....2007  yılının  aralık  ayında Alzeheimer  teşhisi  konduğunda  ateist olmasına rağmen  böyle  düşünmüştü.  Kitapları  tüm  dünyada  60 milyon adetten  fazla  satan,  eserleri 36  dile  çevrilen , eserleri  sinemaya  uyarlanan  ve  birçok  bilgisayar  oyununa  konu olan yazardır.  Bu rakamlarla  Yüzüklerin  Efendisi  yazarı  Tolkien,  Harry Potter  yazarı  Rowling  Practchett 'i  geçti.  Birtek  Jane Austen  Gurur ve Önyargı  adlı  kitabının satış  rakamlarıyla  ona  yaklaşabildi.

                     Doktoru  o gün  Pratchett' e  kendi  yazdığı  ünlü  kitapların  isimlerini  gösterdiğinde  sesli  harflerini  göremedi  ve  Güneşin  Karanlık  Yüzü  kitabınının  sadece  sessiz  harflerini  okuyabildi   ve  bunların  ne  olduğunu  anlayamadı.   Doktorun kendisine  okuduğu   ve  kendi  yazdığı  ünlü  Eric   kitabının  adını sadece  rc  olarak  gördü.  Teşhis  konduktan  sonra  çalışmalarını  sürdüreceğini  açıkladı  ve  yaşamına  devam etti.  Alzeheimer  teşhisine  rağmen  yazmayı  sürdürmesi  ve olağan  yaşamına  devam etmesi  bazı  kuşkulara  yol açtı.  York Ünv .  den   Alzheimer  uzmanı  Christine Kennard  yazarın  hastalığının alzheimer  olmadığını kısaca  PKA  denilen  ''  Postertior  Kortikal Atrofi  ''   diye  adlandırılan  bir  hastalık  olduğunu  söyledi.  Bu  hastalık  Alzheimerden  daha  hafif  gelişiyordu.
                  Bu  konuda  konuşmayan  Pratchett  ise   1968  yılında  evlendiği  eşi  ve  kızıyla  İngiltere'de  yaşamaya  devam ediyor.

                                                                                                       K    Dergisinden...

6 yorum:

 1. Garip, çok ... Okumak istedim kendisini, bana önereceğin bir kitabı vardır sende belki?

  "gnşnkrnlkyz"

  Ailemde alzeheimer var. Babannemde, büyük amcamda ... Öyle yabancı bir duygu ki. Ya da o insanlar öyle yabancı bakıyor ki, içinde hissediyorsun soğuğu. Amcamdaki babanneminkine oranla daha korkunç geliyor, daha yakındı sonuçta bana. Bundan sonrasını, geleceği düşündükçe büyüyesim kaçıyor.

  YanıtlaSil
 2. zedka , ben fazla fantastik kitaplar sevmem. bu yüzden kitaplarını bilmiyorum. ilginç gelen bir yazıydı paylaşmak istedim.

  YanıtlaSil
 3. evet ceren, her yaşam gibi bu da ilginç...

  YanıtlaSil
 4. biz,hepimiz bugün alzheimer gibiyiz.
  ben kendimi blog okumaya vurdum:)

  sevgiyle.
  tolga

  YanıtlaSil
 5. değil mi tolga, herşeyi yarıyarıya görüyoruz. selamlar..

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma