6 Şubat 2015 Cuma

Doha Gezimiz

                              Okulların ilk yarıyılı  biter bitmez sıcak bir yerlere  gitmeye  karar  verip Doha yolcusu olduk. Geçen sene Dubai de  geçirmiştik tatilimizi.  Türkiye de  kışken  sıcak  yerlere  gitmek güzel  oluyor. Malum uçakla uzun yol fobim var. Doha da uzun ama  biraz  dişimi  sıkarım  dedim. Gidiş 3,5  saat  sürüyor. Dönüş 4,5  saat.  Pegasusla  yolculuk  yaptık  çünkü  diğer  havayollarıyla yarıyarıya  fiyat  farkı  var.
                              Biraz da  Doha  hakkında  bilgi  vermek istiyorum.  Katar ya da Katar Emirliği olarak bilinen ve kişi başına düşen gelir oranı açısından dünyanın bu en zengin ülkesine başkentlik yapan Doha   küçük ama güzel bir şehir.  Katar bağımsızlığını 1971′de ilan etmiş olsa da, Doha’nın geçmişi 1825 yılına dayanıyor. Toplamda 1.7 milyon nüfusa sahip olan Katar’ın 1.3 milyonu başkent Doha’da yaşıyor.  Bir çok  arap  ülkesi  gibi  burada  da  ayak  işlerinde  hintliler,  afrikalılar, endonezyalılar  yapıyor. 132 kilometrekarelik alan kaplayan Doha’da hemen her yerde inşaat faaliyetleri mevcut. 2022 Dünya Kupasının gerçekleştirileceği Doha hazırlıklara şimdiden başlamış durumda. Katar’ın en büyük şehri olan bu yer eğitim, iş, ekonomi, sağlık açısından da ülkenin en önemli merkezi. Katar’ın para birimi riyal  ve kısaltılmış hali QAR şeklindedir. 1 Katar Riyali yaklaşık 0.60 TL’ye tekabül ediyor. 
                         Havaalanından  şehir  merkezine  10 km  yaklaşık olarak.  Bir taksi tutarak  gidiyorsunuz. Her ne kadar  petrol  ucuz olsada  bu  kadar  mesafeyi 50 türk lirasına gittik. Otelimiz  merkeze  yakındı  ama  etrafta  çok  fazla  inşaat  vardı.  Yine de  merak edenler  için  burası..Otelimiz  oldukça  temiz  ve  rahattı.
                       Dohanın  en turistik  yeri  Corniche   denen  sahil şeriti. Yaklaşık  olarak  7  km.  Deniz kıyısında  her türden  insana  rastlıyorunuz  .


Yerler  tertemiz,  etraf  sakin,  güneş  içinizi  ısıtıyor ,  hafif  bir  rüzgar.  Doha'ya  gidilecek en iyi  mevsim  belki de.


Bu  gökdelenlere  gitmek  için  bol  arap  müzikli  gezi  teknelerini de  kullanabilirsiniz.  Biz  7  km  yürümeyi  tercih ettik.  Sahilin  diğer  ucunda  İslam sanatları  müzesi  var. 


Doha  da  petrol  çıkarılmadan önce  yerel  halk  denizden  inci  çıkarırmış.  Bu  yüzden  şehrin  simgesi  inci  ve  sahil de  bulunan  anıtı. 


Parklar  sahil  boyunca  uçsuz  bucaksız.  Araplar  kalabalık  aileleri  ile gelip  çimlerde  oturuyorlar,  piknik  yapıyorlar,  çocuklar oynuyor.  Yine  de  etrafta  çöp  göremiyorsunuz.
                        Gece  corniche  başka  bir  güzel,  her yer  ışıl ışıl.


                               Burası  İslam sanatları müzesi. Corniche 'in  bir  ucu.  Çevresi  parklarla  çevrili. Gece olmak üzere.  İçi  ayrı  bir  güzel..Müzenin  içinde  harika  manzarasıyla  bir  kafe  var..Müze de  bol  bol  Türk  eserleri de  gördük. Özellikle  İznik  çinileri  boldu.                              Burası da  İslamic  Culture  center..Otelimize  giderken  tabelalar  yol  gösteriyor :)Otelin  karşısında  devasa  bir  inşaat  vardı. Gece  gündüz  durmadan  çalışıyorlar.  Zaten  kıyıdan  içlere  doğru  gidince  hiç  kadın yok  ortalıklarda. Her yer işçi  kaynıyor. Ama  kimse  saygısız  değil. Araplar  zaten  hep  son model  arabalarda.  


Doha  gezisinin  devamı  yakında..


2 yorum:

  1. Güzel tatil olmuş daha niceleri olsun... ben mevsimleri karıştıramam hiç, kışın kış (özellikle kayak), yazında yaz tatili yapılacak diye düşünürüm... kışın sıcak bir yere hiç gitmem zaten ben soğuğu seviyorum :) resimler güzel ama buradan bakması çok keyifli :)) teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. Eşimin gezip gördüğü bana kısmet olmayan yer.Güzel görünüyor.

    YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma