8 Aralık 2010 Çarşamba

ŞU SIRALAR OKUDUKLARIM

Geçen sene kitap fuarından o kadar çok kitap aldım ki , her hafta enaz bir kitap okumama rağmen bitmedi.Yaşadığım çevrede kitap okuyan ve alanların azlığından dolayı bu durum benim açımdan avantaj..Kitap okuması da o kişiden kitap almam da etken değil.
Neyse bu hafta okuduğum 2 kitaptan bahsedeceğim.İlki çok severek okuduğum yazar John Berger'den bir kitap...


 Berger , Lizbon, Krakow, Madrid, Cenevre, Islington ve Küçük Polonya’daki gezi deneyimlerini anlatıyor. Fakat bu kitap sadece gezi yorumlarından ibaret olmayıp, geziler üzerinden Berger’in geçmişine, anılarına çabası olarak da düşünülmeli. Çünkü gezilen şehirlerin çoğunun da, Berger’in kişisel hayatında önemli bir yeri var. Çalışma bu yönüyle, yazarın şehirleri üzerinden geçen yüzyıla, hayatta olmayan yakınlarına, anne ve babasına, öğretmenlerine ve tüm zaaflarıyla sevdiklerine yapmış olduğu bir ziyaret olarak düşünülebilir.

Berger'in bu kitabı bir solukta bitti.Ardından şimdi okuduğum ,daha başlarında olduğum kitap var..Genç Felsefeciye Mektuplar...Arka kapağındakileri aktarıyorum :
Kariyer yerine yaşanmış bir hayat yaşa. Doğru olanın korunmasında yer al. Yaşanan özgürlük, yaşadığın birkaç kaybı telafi edecektir. Diğerlerinin tarzını beğenmiyorsan, kendininkini geliştir. Çoğalmanın hilelerini bil, sohbetlerde kendini ortaya koy ve o zaman çalışmanın keyfi günlerini doldurur.

1 yorum:

  1. (Yaşadığım çevrede kitap okuyan ve alanların azlığından dolayı bu durum benim açımdan avantaj..Kitap okuması da o kişiden kitap almam da etken değil.) demişsinya sen ne yap biliyormusun kitaplarını kirala günlüğü 1 ytl mahalleye katkın olur.... Bu arada haklısın kitap okuyanların azlığı yüzünden eski sohbetlerde kalmadı insanlar arasında iki çift sözü bir araya gelip konuşamaz olduk...

    YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma