21 Ağustos 2014 Perşembe

Valldemossa

                             Chopin  sevgilisi George Sand'ın isteği üzerine 1838 kışını geçirmek üzere İspanya'nın Mayorka Adası'na gitmiş.  Paris'teki dostuna yazdığı mektupta   "Palmiye, sedir, zeytin, portakal, limon, narlar arasındayım. Seralarda görebildiğimiz ağaçlar çevremde. Deniz lacivert, dağlar zümrüt yeşili, hava cennetteki gibi ılık. Asmalı balkonlarda, Araplardan kalma kalede geceleri gitar sesleri, şarkılar yankılanıyor. Harika bir yaşam, çiçek açıyor gibiyim" demiş . Beş ay kaldığı  ölümsüz eserlerinden Prelüdler'i bestelediği adada  kaldığı  yer Valdemossa ..
Biz de Chopin'in Palma'dan ayrıldıktan sonra yerleştiği Valldemossa köyüne gittik. Köy denizden yaklaşık üç, Palma'dan 17 kilometre uzaklıkta ve yüksek dağların eteklerinde. Adada ki  son  günümüzde  denize  gitmeyip bu  tarihi  köyü  dolaşmaya karar  verdik. 
Her yer  taş evlerle dolu. Farklı  bir  zamana  ait  gibi  duran  köyde  taş  sokaklarda  dolaşıyorsunuz.  Buraya  gitmek için  yine  terminalden  Valldemossa  otobüslerini  kullandık.  Her  saat  yok. Biz  sabah  saat  9.30  dakine  bindik. Dönüş  saatimiz de  13.oo..


                 Bestecinin 2.5 ay kaldığı Chartreuse Manastırı'nı gezdik. George Sand'ın çocuklarıyla kaldığı, Chopin'in çalıştığı odalar o günkü şekliyle korunmuş  odaları  gezmek  8 euro.   Chopin'in adaya binbir zorlukla getirttiği  piyonası da  buradaydı.  Burada yazdığı bazı eserlerin elyazmaları, 1800'lerden kalma, içinde ilaçlar bulunan bir kavanoz odada sergileniyordu.                                Valldemossa  Chopin turizminin de etkisiyle küçük bir kasabaya dönüşmüş. Çok zengin Avrupalılar, yerel mimariye uygun evler yaptırmış, güzel pansiyonlar, kafeler açılmış. Her  yaz  Chopin  müzik  festivali  düzenleniyormuş.  1930  yılından  beri  her  ağustos ayında bu  festival oluyormuş.  Kasabanın  her  evi  çiçeklerle  bezenmiş. Tertemiz sokaklarda  , saksı  saksı  çiçekler  arasında  dolaşmak  çok  güzeldi. Her  evin  kapısında  böyle dini  resimler  asılı. Bu  köyün azizesi  Santa Catalina Thomas ile   igili  çeşit  çeşit  resimler.  Belki  evleri  koruduğuna  inanılıyordur. 


Etrafı   çiçekler  sunulmuş  azize..Mallorca da bu yalnızca bir  köy. Ve bizim  sınırlı bir zamanda gezebildiğimiz. Daha bir çok  güzel beldesi var.
.
4 yorum:

  1. Ne kadar güzel yerler görmüşsünüz, çok da güzel fotoğraflar, sevgiler :))

    YanıtlaSil
  2. Yine çok güzel yerlere gitmişsin canım. Chopin'i çok severim bu sebeple anlattıkların ilgimi çekti...Gezmek ve senin gibi farkında olmak çok güzel şey;)

    YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma