22 Eylül 2017 Cuma

Adım Adım Norveç ; OSLOİskandinav ülkelerinin en eski tarihli kenti olan Oslo Norveç seyahatimizin ilk noktasıydı. Harika bir ülkenin başkenti bence birçok benzeri olan şehirlerden biri. Yine de bu kenti görmek istedik. Pegasus ile havaalanına gelip pasaporttan bir saat süren bekleme sonucu trene binip 20 dakika da şehre geldik. Hemen bir otele gitmedik. Gece 22.30 da trenle Stavanger'e geçeceğimiz için bavullarımızı tren garında bulunan emanet kasalara bıraktık. Sonra da şehri gezmeye çıktık. 
Oslo hakkında blogları okurken para birimi olan Norveç kronun türk lirasına çevirirken üçte biri diye yazdıklarını gördüm. Ama biz gittiğimizde bu oran yarıyarıya inmişti. Yani Norveç bize iyice pahalı olmuştu. 
Her Norveç'e gelen gibi bavulumuzu konserveler ile doldurduk. Ekmek bile 15 tl. Allahtan suya hiç para vermedik, çeşme suyu içiliyor ve harika.


Yaklaşık 600.000 nüfuslu Oslo bugün Norveç’in finans, politika ve kültür başkenti. Şehrin kuruluşu 900’lü yıllara denk geliyor. 14. yüzyılda şehir coğrafi avantajıyla bir ticaret merkezine dönüşmüş. 1624 yılında Danimarka Kralı IV. Christian şehrin ismini Christiania’ya çevirmiş. Şehirdeki ticaret sayesinde 19. yüzyılın ortalarından itibaren şehrin nüfusu 300.000’lere ulaşmış. 1905 yılında İsveç’ten ayrılan şehir, 1925 yılında yeniden Oslo ismini kazanmış. Os kelimesi sıradağlar ya da eski kuzey tanrısı anlamına geliyor.Oslo, geçmişi Vikingler zamanına uzanan Avrupa’nın en eski başkentlerinden biri. Şu andaki Opera Binasının bulunduğu yer Vikinglerin şehre ilk çıktığı yer. Şehir gerçekten temiz, düzenli ve sakin.Şehrin en hareketli caddesi Karl Johans Gate. Karl Johans Gate’in başlangıç noktası bugün Kraliyet Ailesi’nin yaşadığı saray. 
Muhteşem mimarisiyle görülmeye değer Opera Binasının olduğu tarafa geçmeli ve fiyordlara o taraftan bakmalısınız. Opera Binası camdan ve mermerden yapılmış ve farklı mimarisiyle şehrin sanata verdiği değerin bir kanıtı. 


Aker Brygge tarafında sahil boyunca dizilmiş güzel balık restoranlarını ve cafeler bulunmakta. Aker Brygge tarafından karşı kıyının manzarası görülmeye değer. Hem gece hem gündüz burayı gelip gezmenizi tavsiye ederim. Sabah erken saatte buraya gelirseniz sabah tutulmuş balıkların satışını görebilirsiniz.


Şehirdeki en ilginç yerlerden biri ise Vigeland Parkı. Burayı kesinlikle görmelisiniz. Adeta bir açık hava müzesi olan bu parktaki heykeller görülmeye değer. Vigeland Park’ta ayrıca bir müze var. Burayı da gezebilirsiniz.Doğa ile sanatın içiçe olduğu bu park Gustav Vigeland’ın elinden çıkan ve insan yaşamını bebeklikten itibaren resmeden 200’den fazla heykelle süslenmiş. Her bir evreyi o kadar güzel canlandırmış ki bronz heykellerden etkilenmemek mümkün değil. Heykellerden en ünlüsü Sinnataggen isimli küçük sinirli erkek çocuğu. Oslo’da mutlaka görmeniz gereken bir park.


              Oslo 3 gün içinde rahatlıkla gezilebilecek bir şehir. Şehri büyük çoğunlukla yürüyerek keşfedebilirsiniz. Ancak Munch Müzesi, Vigeland Parkı, Holmenkollen için toplu taşım araçlarını kullanmanız gerekiyor ki otobüs, metro, tramvay imkanlarıyla şehir ulaşımı çok rahat. Eğer Oslo Pass alırsanız toplu taşım ücretsiz eğer 24 saatlik bilet alırsanız da kişi başı 80 Kron ödemeniz gerekecek.


Şehirde birbirinden güzel graffitiler var. Özellikle Grünerlokka bölgesinde çok sayıda vintage mağaza, orjinal ürünler satan butikler ve çok şık cafe ve restoranlar var.


Grünerlokka bölgesinde mutlaka görmenizi tavsiye ettiğim sokaklar: Thorvald, Meyers Gate ve Markveien. Bu sokaklarda yürümek çok keyifli.


Oslo'ya tüm gezimiz bitince tekrar dönüp bu  sefer bir otelde kalarak ve daha çok gezerek veda etmiştik. Oslo gardan saat 22.30 da hareket eden trene binerek neredeyse 9 saat yoculuk yapıp ikinci şehir Stavanger 'e gittik. Böylece gece hem otel masrafından kurtulduk hem de bu uzak şehre gitmek için gece yolculuğunu seçmiş olduk. 

  


7 yorum:

 1. mutlaka bu yazılarından faydalanacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşllh siz de gidersiniz de faydalanmış olursunuz

   Sil
 2. Eğlenceli bir gezi olmuş . 😊 Çok da güzel tanıtmışsınız . Elinize sağlık . 👏🏻

  YanıtlaSil
 3. Kuzey ülkelerini çok severim, Oslo`ya gidemedim bir türlü.
  Ne güzel anlatmışsın:)

  YanıtlaSil
 4. Nasıl güzel yerler, nasıl güzel bir ülke Norveç. Sakin, yeşil, sular akar şırıl şırıl, manzaralar nefes kesici. Cennet gibi....
  Yaşlandım mı ne hep sakin yer seviyorum artık.
  Ne güzel yapmışsınız bu geziyi planlamakla.

  YanıtlaSil
 5. Ne güzel yerler var şu dünya üzerinde...gezmek ne güzel şey. Eline sağlık iyi ki paylaştın. Öperim

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma