4 Temmuz 2015 Cumartesi

Haftasonu Kaçamağı

                     Geçen  haftasonu  Yalova'nın  Termal  ilçesinde  bulunan  Limak Butik otele  gittik.  Yıllar önce bir  kış  günü  gitmiş  spa keyfi  yapıp  çok  memnun  kalmıştık. Ramazan araya  gireceğinden  tatilimizin ilk  günlerinde  buraya  haftasonu gidip dinlenelim dedik. Çam  ağaçlarının  ortasında  küçük ama keyifli  bir  otel. Termale  yıllardır  gitmemiştik. Uzun aradan  sonra  gidince gözlerimize inanamadım. Her yer  inşaat,  bina, termal otel,  dükkan ve insan.  Özellikle  araplar  her yeri sarmış. 
                 Ama  otelden  girince  bunları  arkada  bırakıyorsunuz. Güzel  bir  dinlenme yaptık  ama  rahatsız olduğumuz  konular da  oldu. Otelde haftasonu  olduğundan  akşamları düğünler ya da  davetlere  denk  gelebilirsiniz. İkindiden sonra havuz  başında kafa  dinlerken  çalışanlar vızır vızır  tepenizden  geçerek  akşama hazırlık  yapıyorlar. Gün boyunca az  elemandan  dolayı da insanlar söylenip  durdu  haklı  olarak.  Çok ta  kalabalık  değildi otel halbuki. Akşam  yemeklerinde her içeceğin ücretli olması ayrı bir  gariplikti.
                 Neyse, ne  yazık ki  her  alanda hep eksik  birşeyler  var  şu ülkemizde. Ya  görmezden geleceksin  ya da  sinir hastası olacaksın. Biz  tatili  dört gözle bekleyen çalışanlar olarak yüzde yüz mutlulukla  gittiğimizden  gözlerimizi  kapadık :)
                Gelelim  fotoğraflara.  Bir  mekanı , yeri güzel  gösteren bizim  bakış açımız olmasa ne olacak buraların hali :)

                         

                Yalova aynı zamanda bilindiği üzere termalleri ve kaplıcalarıyla meşhur. Eski ismi “Pythia” olan Yalova Termal Kaplıcaları'nın M.Ö. 2000’de bir yer sarsıntısı sonucu termal suların yeryüzüne çıkması ile meydana geldiği sanılmaktadır ve günümüze kadar 5 farklı uygarlık dönemini eski Yunan, Roma, Bizans, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu yaşamış.
                  Atamızın talimatıyla restore edilerek O’nun son zamanlarında tedavisi için kaldığı ve diğer ülkelerin devlet adamlarını ağırladığı otel. Daha sonra el değiştirerek yenileniyor ve Limak Termal Butik Otel adını alıyor.


                         

                      Her oda için hattatlar ve kalemkarlar çalışmış. Otelde toplam 48 oda bulunuyor. Oda numaraları Atatürk’ün doğum tarihi olan 1881’le başlayıp 1938’e kadar devam ediyor. 1938 numaralı odanın üzerinde sonsuzluk işareti ‘∞’ yazan kapı ise Atatürk’ün ölümsüzlüğünü simgeliyor.

                         5 yorum:

 1. iş yoğunluğu içinde kaçılabilecek güzel yerlerde gibi görünüyor... iyi tatiller... sevgiler :)

  YanıtlaSil
 2. Yine çok güzel bir gezi yazısı....
  Yalova Termal çocukluğumda ailece gittiğimiz gezi adreslerimizden biriydi...
  Yıllar sonra Sağlık Bakanlığına ait tarihi bir otel olan Çınar Otele toplantı için gittiğimde Termal'i ve Yalova'yı gezme fırsatım olmuştu....
  Termal bitki florası açısından muhteşem bir yer.... Onlarca çeşit ağaç, ortanca, manolya, nilüfer çiçekleri ile bir cennet bahçesini andırıyor....
  Ancak çok fazla .... turist var ve kadınları rahatsız edici bir şekilde göz hapsine alıyorlar, laf atıp rahatsız ediyorlar.....
  Buna çözüm bulmak zor....

  YanıtlaSil
 3. Resimler çok güzel :) Takibe aldım sizi.. Kocaman sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 4. Termal oteller eğer kaliteli ise çok güzel bir dinlenme ortamı oluyor. Sözünü ettiğiniz olumsuzluklar diğer yerlerde de oluyor. Daha nice keyifli dinlenceleriniz olsun. Sevgiler bizden..

  YanıtlaSil
 5. Yalova'da hiç bulunmadım, başka şehirlere giderken gelip geçmek dışında. Bu oteli çok sevdim. Haftasonu dinlenmecesi diyip birgün kalmak güzel olur.

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma