10 Ağustos 2019 Cumartesi

Santa Cristina Diye Bir Cennet Varmış Bu Dünya da

                 Dolomit bölgesine gidip gezmeye karar verirseniz iyi bir rota yapmalısınız. O kadar çok gezilecek görülecek dağı tepesi, köyü, gölü var ki nereden başlayacağım sorusu en önemlisi.Biz iki hafta kaldık bu bölgede ama gezmediğimiz birçok yeri var. Giden kişilerin yazdıkları da sınırlıydı. Biz de kendimize göre rota yaptık. 3 gecemizi Bolzano da geçirmiş ve yakın çevreye günübirlik gezintiler yapmıştık ilk başta. Sonra da asıl bize Tirol yaşamını sunacak bir kasaba da zaman geçirmek istedik. Herkesin yoğun bir şekilde konakladığı Ortisei  kasabasına yöneldik ilk etapta. Ama o kadar çok konaklama seçeneğine rağmen geç kalmıştık, geriye kalanlar da çok pahalıydı. Yapılacak tek seçenek yakın bir yeri seçmekti.


Bizde  Ortisei'ye  yakın bir kasabayı seçtik ; St. Cristina.  İyi ki de böyle olmuş çünkü ikisini de görünce kararımızın ne kadar doğru olduğunu anladık. Ortisei oldukça popüler ve kalabalık bir yer. Beş dakika uzağında bulunan St. Cristina çok nezih ve sakin bir yer. Cennetten bir köşe de bulduk kendimizi. 
Seçtiğimiz apartımızda yukarıda ki fotoğrafta ki. Residence Cesa Panaval
Mutfağı, iki odası, banyosuyla oldukça rahat etiğimiz yer oldu. Ana caddenin üzerinde olması avantajlıydı. Buradan ulaşımımız için kullandığımz otobüs otelin tam karşısındaydı.


Otelin önü de böyle..


Odamızın penceresinden görüntümüz ..


Apartımızda ki kahvaltımız..


İsteyenlerin bahçede oturdukları yerler..


                           Bolzano'dan St. Cristina'ya giden otobüsler ile buraya gelip eşyalarımızı otele bırakıp çevrede gezmeye çıktık hemen. Küçük kasaba olmasına rağmen bir çok yöne yürüyüş rotası var. Bilgimiz olmamasına rağmen deneyerek harika yollar bulduk.


                        Santa Cristina, Ortisei,ValGardena kasabaları  Dolomit dağlarının eteğinde bir vadi boyunca sıralanmış oldukça yüksek yerlerde ki yerleşim yerleri. Geceleri ince yorganla yattık, gündüzleri de hiç bunalmadık. Bazı günler yağmur yağdı, etrafı sis kapladı. Her haliyle harikaydı. Zaten hiç ses yok. Onca turistin gezmesine, arabaların vızır vızır işlemesine rağmen hiç ses yoktu.
                           1.428 m. Yüksekliğindeki St. Cristina belediyesi Val gardena'nın kalbinde yer almakta olup kuzeyde Gruppo delle Odle ve güneyde Gruppo del Sassolungo tarafından çevrilmiş. 


                Dağlara doğru çıkışa başladığımızda manzaramız daha da güzelleşti. Yakın dağ Monte Pana. 


Monte Pana'ya doğru çıkışımızda tabelalar bize hep yardım etti. Orman içi yürüyüşlerin hazzını hiç bir zaman unutamayacağım.

                              Vadide, sizi Odle ve Sassolungo dağlarının büyülü dünyasına götüren Col Raiser ve Monte Pana fünikülerlerinin alt uçları var. Yaz aylarında bu bölge yürüyüşçüler ve Alpinistler için ideal bir arazi sunarken, kışın ünlü yamaçlar kayakçı ve snowboardçular için ayrılmış. Burası aynı zamanda dünyaca ünlü FIS worldcup kayak pistinin Saslong'un vadiye indiği yer. Gardena Ronda Express, köyün bir diğer cazibe merkezi, Güney Tirol'ün ilk yeraltı füniküler demiryolu ve iki büyük kayak alanını Seceda-Col Raiser ile Campinoi'ye bağlıyor.


                              Bu bölgede otellerde kaldığınız süre boyunca otobüslerde kullanmak üzere kart veriyorlar. Köyler arası ulaşım kolay bu yüzden. Ama son saatlerini bilmekte fayda var Çünkü yazın bile erken saatte ulaşım bitiyor.                             Castel Gardena, S. Bolsena kilisesi, dünyanın en büyük ahşap oymalı Noel beşiği ve Monte Pana'da 2 m çapında küresel - ekvator güneş saati kesinlikle kaçırmamanız gereken yerler.


                      Bu kasabanın neredeyse her yerini yürüyüp otele geldiğimizde yavaş yavaş inen karanlık eşliğinde dağları seyretmek eşsizdi. Gece boyunca dinlenip ertesi gün farklı bir rotaya hazırlanmamız gerekiyordu. Diğer gün dünyanın en güzel yaylalarından birindeyiz.

6 yorum:

 1. Offff, o ne güzel bir yer. Ama Buket benim hepsinde çok aklım kalıyo yaaa. Bu kasabayı not edeyim, belki bir gün...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. niye olmasın ben de hep bir yerleri not ediyorum,Alla nasip etse
   hep gidebilsek..

   Sil
 2. Çok güzel bir yermiş.Belki bir gün yolum düşer 😊

  YanıtlaSil
 3. Gerçekten güzelmiş burası. İyi ki geziyorsunuz, insan böyle paylaşımlar gördükçe kendine gezi rotası oluşturuyor :)

  YanıtlaSil
 4. Harika yer . Milletin yeri ne güzel

  YanıtlaSil
 5. Karadeniz den yeni gelmiş olmama rağmen yeşil ve doğaya doymak mümkün değil, yine dalıp gittim görüntülere :)

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma