23 Aralık 2016 Cuma

Cesur Bir Kadın ; Lizzie Velasquez

                           Geçen gece saat 10 dolaylarında bir programa denk geldim. Daha önce okuduğum Mucize kitabına benzer bir olayı anlatıyordu. Merakla seyretmeye başladım. Lizzie Velasquez   anlatılan kişiydi. Aslında o kendisini anlatıyordu. Ekranda ki bir deri bir kemik genç bir kızdı. Çocukluğunu, yaşadığı zorbalıkları, anne ve babasının ağzından doğum öyküsü, youtube kanalından birinin onu dünyanın en çirkin kadını ilan edişini ve altına yazılan yüzlerce acımasız yorumu anlatıyordu. 
                        Teksas da yaşayan Lizzie sıfır yağ hücresiyle doğmuş. Bu yüzden hiç kilo almıyor. Bunun  ne demek olduğunu düşünebiliyor musunuz? İnsanı en başta yazılan kaderinin zaten acımasız oluşuna, dünyada ki diğer insanların kötü yaklaşımları, etiketlemeleri ekleniyor. Yıllarca savaştığı hastalıklar, hastane de geçirdiği günler, araştırmalar, araştırmalar.. Bunlar yetmiyormuş gibi şu insanın insana yaptıkları ne kötü. Bunun neden böyle olduğunu düşünüyorum ve cevap bulamıyorum.

                              lizzie
                       
                       Düşünün yalnızca 28 kilo ağırlığında olmak nasıl bir şey. 4 yaşındayken sağ gözünü kaybetmiş. Kendisine yapılan bunca saldırıya karşı youtube aracılığı ile karşı çıkmış ilk olarak. Yüzlerce insan karşısına geçip kendisini anlatıyor bıkmadan . Özellikle siber zorbalığa karşı savaşıyor ve bunun için yasa çıkması için çabalıyor hala.
Okullarda çocuklar arasındaki aşağılamalar ve dalga geçmelere karşı konferanslar düzenlemeye başlayan genç kadın, bir taraftan da çalışmalarını sürdürebilmek için internette başlattığı kampanyada binlerce dolar para yardımı toplamış. Velasquez, kendisine destek veren isimler sayesinde 2013’te ünlü TED Konferansları’nda konuşmacı olarak yer almış. Bu konuşması YouTube’da 7 milyondan fazla kişi tarafından izlenmiş.
                           Eğer anlattıklarımı merak ederseniz bir de  2015 yılında çekilmiş belgeseli var. 

                                   A Brave Heart: The Lizzie Velasquez Story


                           film4 yorum:

 1. "Tanrım kendimi yağlarımla seviyorum, şükürler olsun !" cümlelerini söylemek geldi içimden.. Ah biz insanlar yeryüzünün en acımasız yaratıklarıyız :((((

  YanıtlaSil
 2. Geçtiğimiz ay bende televizyon kanalında denk gelmiş ve izlemiştim.
  İzlerkem içim çok cız etmişti.. özellikle okul döneminde yaşadığı zorluklar..
  Sonra verdiği mücadele, video kanalı açıp,süslenip, giyinip cevaplar vermesi o kadar hoşuma gitti ki..
  İzlerken düşündüm hatta... o bir seçim yaptı bir yorumdan yola çıkarak çığır açtı, kendine ses oldu ve tüm dünyaya cevap verdi...
  İyi geceler.

  YanıtlaSil
 3. Hiç de adil bir yaşam bağışlanmamış. Tanrı inancının temelsizliği.

  YanıtlaSil
 4. Ne acı bir durum ama nasıl da güzel faydalı bir şeye çevirmeyi başarmış.

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma