1 Eylül 2016 Perşembe

Bernina Ekspresiyle Harika Bir Yolculuk


                   İsviçre'nin Chur kentine gidişimizin asıl nedeni meşhur Bernina Ekspresine binip o muhteşem geziyi yapmaktı. Sabah 8. 30 da olan trene rahat rahat binebilmek için Chur da kaldık. Bu saat dışında da yolculuk saatleri var ama biz son durakta inip Lugano'ya gitme  amacımız vardı. Bernina Hattı, kuzeyde Chur kentinden başlayarak, güneyde İtalya'nın Tirano kasabasına kadar uzanan rüya gibi bir tren rotası. Local trenlerle , geziye Davos ve St. Moritz'den de  dahil olmak mümkün.  Ancak asıl  başlangıç noktası, İsviçre'nin en eski kenti olarak bilinen Chur.  Biz de tüm rotayı panaromik trenle ve aktarmasız  olarak geçmek istediğimizden  geziye Chur'dan başlamaya karar veriyoruz .
                  Bernina Ekspresinin fiyatları kendi sitesinde mevcut. Biz günler önceden rezervasyon yapıp oradayken biletleri aldık. Bizim travel kartımız olduğundan biletler indirimliydi. Kişi başı 55 CHF civarındaydı. 

                         


                     Adının ekspres olduğuna bakmayın, tren saatte 45 km. hızla gidiyor. Hatta birkaç yerde o manzarayı doyasıya hissedelim diye daha da yavaşlıyor. Yol boyunca muhteşem bir doğa size eşlik ediyor. Sağ tarafı izlerken sol tarafı kaçırıyorum diye üzülüyorsunuz. Minik minik kasabalar, metrelerce yükseklikten akan şelaleler, göller, yemyeşil ağaçlar, karlı dağlar, masmavi bir gökyüzü...

                           

                                                          Trenin içinden bir görüntü..                      Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan bu tren yolunda, yol boyunca 196 köprü ve 55 tünel görüldüğü söyleniyor. 1898-1904 yılları arasında inşa edilen tren yolu, insanı hayrete düşürtecek cinsten. En yüksek nokta olan Bernina geçidinde ise 2 bin 253 metreye ulaşıyorsunuz. Ospizio Bernina, Alp Grüm, Samedan, Pontresina, Poschiavo... Hepsi o kadar güzel ki...


                   

 Trenden inince otobüse bindik.  Bu otobüs sizi Como gölünden de geçerek Lugano’ya götürüyor. Bernina Treni rotasını lokal trenlerle de yapmanız mümkün, çok vaktiniz varsa o harika köylerde durarak gezmek de eminim çok keyiflidir.
Trenden çektiğim bir çok fotoğraf var. Yazımı bu güzel karelerle bitiriyorum, iyi seyirler..
                              
8 yorum:

 1. Bu güzel rota, bir seyahat için aklımızda bulunsun. Görseller için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Manzara fotoğraflar yol köyler hepsi hepsi harika.Eminim unutulmayacak bir deneyim olmuştur ben karelere bakarken bile mest oldum.

  YanıtlaSil
 3. Yine aynı şeyi yazacağım " ben önceki yaşamımda kesinlikle yeşili bol soğuk iklim insanıydım " BAYILDIM !!!

  YanıtlaSil
 4. Harika bir yermiş ya. Bir gün gidilecek yerler listesine eklendi

  YanıtlaSil
 5. Bayıldım...bu harika rotayı not aldım...gidersek atlamayalım..teşekkürler..

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma