1 Şubat 2016 Pazartesi

Görüntüler, Yaşamlar ve Gerçeklik

                              '' Günümüzde her yanda bol miktarda imge var. Daha önce hiç bu kadar çok şey incelenip seyredilmemişti. Her ana gezegenin ya da ayın öte yüzünde nesnelerin nasıl göründüğüne bir göz atabiliyoruz. Görüntüler şimşek hızıyla kaydedilip aktarılıyor.
           Ancak bununla, bir şey  masum bir biçimde değişti. Eskiden görüntüler elle tutulur gövdelere ait olduklarından bunlara fiziksel görüntü derdik. Şimdi herşey uçucu. Teknolojik yenilikler görüneni varolandan ayırmayı kolaylaştırdı...
           Bu yüzden ( ve iştah kavramının fiziksel  çağrışımları düşünülürse tuhaf biçimde )  var olan , yani gövde ortadan  kayboluyor. Bir içi boş elbiseler ve arkası  boş maskeler seyirliliğinde yaşıyoruz. ''                                  Bunları ben demiyorum,  okuduğum  Görünüre Dair Küçük bir Teoriye Doğru Adımlar  kitabından..John Berger öylesine doğru bir konuya değiniyor ki , okuyunca durup şöyle bir düşündüm. Görüntüler dünyasında yaşıyoruz. Özellikle instagram, facebook  yaşamları didik didik etti. Ben de bu dünyada etkin bir haldeyim işin garibi.  Oldukça etkileyici, güzel fotoğraflar var her yerde. Sanki herkes sanatçı. Bir taraftan ne kadar güzel diyorum , insanların içinde ki o estetik gücü harekete geçirdi, beğenilme, takdir duyma güdülerine de cevap vererek daha da yaratıcı işler çıkmaya başladı. Diğer taraftan tüketim çılgınlığının ağına birçokları gibi  yazılar düştü. Uzun uzun yazılan blog yazıları okunmaz oldu. Yalnızca meraklılarına hitap ediyor . Kısa vade de iş gören instagram  revaçta. Hızlı hızlı  fotoğraflara bak , gör - geç , bir diğeri, bir diğeri.. İyi mi kötü mü karar  veremiyorum. Hayatın hızlı akışına uyuyor galiba herşey. 
                          Gerçekliği sorguladığım sıralar rastladığım satırlar bana eşlik etti, ben de paylaşmak istedim..

Fotoğraf: http://hayatimdansectiklerim.blogspot.com.tr/

4 yorum:

 1. Çok sevdim bu yazıyı :))

  YanıtlaSil
 2. John Berger'in bir kitabı daha var, adını şimdi hatırlamadım, bundan önce olacak. O da güzeldir.
  İmgeler önemli..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Berger'in bir çok kitabı var bende de. Hepsi ayrı
   güzel, en sevdiklerimden..

   Sil

Tasarım:Sawako Kuronuma