11 Ekim 2015 Pazar

Harika Bir ADA ; Kalem Adası

               Dikili'de  yaptığımız tatilin  en güzel günlerini   Kalem Adasında geçirdik. İzmir’in Dikili ilçesinde, Garip Adası ile Bademli köyü kıyıları arasında 480 bin metrekare alanıyla Kalem Adası son zamanlarda “Türkiye’nin Maldiv’i” olarak ünlenmiş. Üzerine yapılan butik otelle Kalem Adası olarak ünlenen ada haritalarda geçmiyormuş. 
                Antik dönem tarihçisi Strabon’un Ege’deki Aiolis bölgesinde bulunan Arginussi adıyla andığı üç küçük ada grubu içindeki Kalem Adası İÖ 1200 yıllarına uzanan tarihi izler taşıyor. Arginussia üçlüsünün öbür ikisi; Garip ve Güvercin adaları. Adalar haritalarda Garip Adaları adıyla anılıyor. Kalem Adası ana karanın yalnızca 450 metre açığında, Yunanistan’ın Midilli Adası’na uzaklığı ise 13 deniz mili. 
               Burada  bulunan otelde  huzur  dolu  2 gün geçirdik. Gerçekten huzur ve  sessizlik  hakimdi. Hem  otelin  fazla  büyük olmaması  hem  eylül oluşu bizim için avantajdı.


                Odadan çıkınca  zeytin ağaçlarının  içinde  buluyorduk  kendimizi. Daha  bir çok  çeşit ağaç  var ama  zeytin ağaçlarının  yaşları epey  var. Özellikle geceleri  esen  rüzgarda yalnızca ağaç  ve  deniz  sesi duymak çok güzeldi.  Gerçekten de  bir adada  olduğunuzu  o zaman  anlıyordunuz.


Ada da ki  otelin  her  köşesi  çok  güzeldi.  Doğayla uyumlu, çevreyi koruyan konsepteki otel  hakkında  çok  yorum  vardı.  Bu  yüzden giderken beklentimiz  düşüktü. Ama  bunların çoğunun  gerçek  olmadığını  gördük.  Sadece  ekstra fahiş  fiyatlar doğru.Özellikle  adanın  denizi  çok  temiz ,  balıklarla  yüzüyorsunuz.  Otelin iskelesinde  tüm gün  vakit geçirdik,  yüzdük, uyuduk.  Hafif  bir  müzik eşliğinde  karşınızda  bir  kara, masmavi  deniz , altınızda balıklar  herşey rüya  gibiydi.


İskele  üzeri  dinlenmeler  sırasında  olmazsa olmaz kitap okuma. Çocuklar da  yanımızda huzur içinde kitap okudular,  denize girdiler, deniz kabuğu  çıkardılar denizden.


Ada  da  kalmasanız  bile  yapılan  tekne  turları  ile  buradaki  koyları  geziyorsunuz. Dikili'nin  meşhur un kurabiyesinden de  deneyin  derim. 


4 yorum:

 1. Çok güzel anlatmışsınız... bir daha ki sene deneyeceğim :)

  YanıtlaSil
 2. Buket hanım bu ülkede tek derdimiz tatil mi.sizi zevkle takip ediyorum birçok takipçiniz de var .Çok büyük bir felaket yaşandı ülkemizde sizin gibi çok okuyan donanımlı bir bayanın bunlara değinmesi de gerekmez mi.

  YanıtlaSil
 3. Kesinlikle burası cennete çok benzeyen bir yer olmalı......
  Bayıldım, baharda gezi programımıza almam lazım....

  YanıtlaSil
 4. sevgili buket,
  ne çok ve ne güzel geziyorsunuz maşallah maşallah:) allah gani gani güzel gezmeler nasip etsin.
  izmirliyim, aliağa'da doğdum, dikili ve bademli köyüne her yaz giderek büyüdüm. şimdi çandarlı'da da bir evimiz var. ama buraya hiç gitmedim. bu yaz planlarına eklemeli o halde;)

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma