13 Eylül 2015 Pazar

Şizofren Kediler

                                      İngiliz ressam Louis Wain  1860-1930 yılları arasında yaşamış  ve  birbirinden  güzel  kediler  resmetmiştir. En sevdiği varlığı, yani eşi meme kansere yakalanınca onu güldürmek için komik kedi resimleri yapmaya başlar. Kadın cidden gülümser çizdiği bu garip tablolara. Onlara insana özgü duruş ve ifadeler çizer. Kediler artık o ve karısı için neşe kaynağı olmuştur. Kadının hastalığı boyunca tek destekçisi kocası ve evde beslediği kedilerdir.Fakat ölüm çok gecikmeden alır kadını.   Bir süre o çizip eğlendiği karısının kedileriyle baş başa kalır. Üstelik 1. dünya savaşı patlak vermiştir. Yoksulluk ve karısının yoksunluğu ile kabuğuna çekilen Louis Wain aylarca tek başına kalır ve korkunç bir süreç başlar onun için.
                     
                             

                      Karısının ölümüyle ağır bir depresyon geçiren Wain psikoz dönemden bir türlü çıkamaz ve hastalığı şizofreniye  dönüşür.  57 yaşından sonra gelen bu hastalıkla yaratıcı bir döneme girer. Victoria dönemi İngiltere'sinde Wain çizimlerine olan ilgide çılgınca popüler bir artış olur. Bunun sebebi çizmiş olduğu muhteşem kartpostallar dır. Tuhaf davranışlarından dolayı yoksulların barındırıldığı bir akıl hastanesine yatırılır Wain. Başbakan Ramsey MacDonald Wain'in şartlarını daha da güzelleştirecek bir fon açarak ona sanat hayatı ve geçimi için destek olur. Ve çalışmalarının mükemmel ötesi çizgileri bundan sonra başlar.

                      

                       İlk dönem sanatının neşeli ve insanvari özellikler taşıyan kedi tabloları, şizofreni ertesi sanatına fantastik kedi portreleri olarak yansımış ve rengarenk kaleydoskopik/fraktal desenli kediler resmetmeye başlamış.
Sanat hayatının sonun da ise kediler adeta tablolarda silik bir sırra dönüşür. Daha çok hindu tanrılarını andıran ve çok figürlü çizimler arasında belirli belirsiz seçilirler.

                         

                                             Yine de  ne  kadar  tatlılar değil mi :)
6 yorum:

 1. Ne müthiş bir hikaye ve insan beyni ne garip.Çok teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 2. Çok ilginç. Güzel bir paylaşım.

  YanıtlaSil
 3. İlginç hayat öyküleri... Yalnız sanatçıya her halükarda verilen desteğe bakar mısınız...

  YanıtlaSil
 4. Çok şeker bunlar. Ve bunları yapan adam..

  YanıtlaSil
 5. bu yazının peşi sıra bir ölçek stephen baker'den "nevrotik kediyle nasıl yaşarsınız?" alınmalı.

  YanıtlaSil
 6. Karısını çok seven ve 57 yaşından sonra sanatçı olan bir adam Wain.......
  Nasıl masal resimler çizmiş......
  Kedileri çok severim, bayıldım...
  Yaaaaaa biz eskiden yılbaşında ve bayramlarda kartpostal seçerdik saatlerce. Sonra özene bezene yazıp gönderirdik....
  Hey gidi günler.....

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma