15 Ağustos 2015 Cumartesi

Şirin Bir Köy ; PERAST


             Kotor  gezimiz öncesi  uğradığımız ve  çok  beğendiğimiz  bir  yer oldu Perast. O kadar  sakin,  o kadar  huzur dolu  bir yerdi ki.. Kotor’dan sadece 11 km uzaklıkta. Kotor’dan Herzeg Novi’ye sık aralıklarla giden minübüsler bu kasabadan geçiyorlar. 
             Perast, Kotor körfezinde kurulmış tarihi bir kasaba. Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Venedikliler yönetimi altındayken en ihtişamlı dönemini yaşamış. Venedikliler buraya çok görkemli saraylar ve kiliseler inşa etmişler. Tarihi yapıları, Kotor Körfezi ve arka plandaki dağlarıyla bu kasaba harika bir karpostal havasında.

                          


                          


                             

         Karadağ'lıların denizden gelen Osmanlı donanmasını engellemek için önüne zincir çektikleri Kotor Körfezine açılan Türk Boğazı önünde iki ada bulunmakta. Bu ada'lardan biri doğal bir ada olan St. George (Sv. Dorde) adası. Diğeri ise insanlar tarafından yapılmış ve üzerinde kilise (Church of Our Lady of the Rocks) olan yapay bir ada..

                             

              Kotor Körfezi ve Perast karşısında bulunan St.George diğer adıyla Sv. Dorde Adası ağaçlıklı ve  üzerinde Benedikten manastırı bulunmaktadır. Ayrıca 12. yüzyıldan kalma şövalyelerin mezarları olduğuda söylenenler arasında  ve turizme kapalı..             
                Rönesans ve barok dönemi binaları geçmişinin zenginliğini yansıtıyor. Tarihi yapıları bulunan bu küçük kasabanın karşısında bulunan adalardan biri 12. yüzyıldan kalma selvi ağaçları bulunan Svaeti Djorge Manastırı (St. George) doğal bir adadır. Diğeri Gospa od Skrpjela (Our Lady of the Rocks) ise yapay bir adadır. Denizciler adayı Meryem Ana ve çocuk İsa'yı simgeleyen bir kaya üzerine inşa etmişlerdir. Kayalar taşınarak ada oluşturulmuş. Diğer bir rivayete göre ise de seferden başarıyla dönen her denizcinin burada bulunan bir batık üzerine attığı kayalarla oluşturulduğu söyleniyor. Atılan taşlarla oluşan bu ada üzerinde ilk yapı olan kilise 1452 yılında inşa ediliyor. 1632 yılında Sırp Ortodokslar tarafından bugünkü Our Lady of the Rocks kilisesi yapılıyor.

                             

                Perast'ın girişinde karşınıza küçük beyaz taşlarla kaplanmış dar bir sahil çıkacak ve masmavi denizi göreceksiniz, şezlong veya şemsiye ücreti ödemeden yüzebileceğiniz bu plajda mutlaka  yüzme molası vermelisiniz..
Bu  güzel  kasabaya  daha çok  vakit ayırmak  hatta  burada  kalmak isterdim.  Budva'nın  gürültülü  ve  kalabalık  halini  istemeyenler için ...
4 yorum:

 1. Merhaba
  Çok güzel fotolar. Biz de bayramda gitmeyi düşnüyoruz. Hemen aynı güzergah. Tirane'a inip oradan Kotor Priştine, Üsküp, daire çizmeyi planlıyoruz. Yollar nasıl sizce? Araba kiralamayı düşünüyoruz. Ya arabasız rahat toplu taşıma bulunuyor mu?
  Size daha keyfli tatiller bu arada.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araba kiralama daha rahat olur tabi. kotor budva ya da havaalanı budva arası yollar
   bol virajlıydı. dikkat edildikten sonra sorun olmaz, çok kalabalık değil yollar. otobüs biz
   gideceğimiz yakın mesafeler için rahat bulmuştuk.
   size de iyi yolculuklar

   Sil
  2. Akdeniz (Ege denizi de dahil) her koyunda ayrı bir sürpriz güzellik sunup büyülüyor insanları......
   Bu kasaba, henüz taş binalarla dolmuş olmaması açısından zamansız ve muhteşem görünüyor...
   Fotoğraflar harika....

   Sil
 2. "Gök yüzü bazen ciğerime doluyor" dedikleri burası olsa gerek..
  ayy ne güzeldi öyle, masmavi
  keyfini çıkar :)

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma