28 Haziran 2015 Pazar

Gallipoli Kasabası


                        Bari'ye  yakın  olup  küçük  bir  balıkçı  kasabasına   gitmek  isterseniz  Gallipoli  güzel  bir  seçim. Nüfusu sadece 20 bin. Küçük ama tipik bir Akdeniz kasabası.  Dar sokaklarında birbirinden güzel binalar var. İnsanlar çok sıcakkanlı ve doğal. Yabancı turist neredeyse hiç yok. Ama  biz  yine  Türklere  burada da  rastladık.  
Balık pazarı ve kaleye uğradıktan sonra, şehrin tarihi merkezinde, Pace Antonietta Caddesi boyunca, denize ulaşana kadar yürüyüş  en  güzeli. Bu cadde boyunca görmeniz gereken birçok yeri göreceksiniz zaten. En ünlülerinden birisi 1629’da barok tarzda yapılmış olan Sant’Agata Katedrali.
Gallipoli, süngeriyle de meşhur bir kasabaymış. Denizden ilk çıktığında siyah oluyormuş, sonradan sararıyormuş.Alışveriş  yapacağınız  çok  güzel  dükkanlar  var.  


Evler  arasından  böyle  süprizler  çıkabiliyor..


Deniz  kenarında  yürüye  yürüye  bu  güzel  manzaranın  olduğu yere  geldik.  Bir  kaçtane  kafe  ve  restoran  var  burada .  Bizde  manzaranın  hakkını  vermek  için  bir  restorana  oturduk.


                                      Uygun  fiyata  güzel deniz ürünleri  yiyebiliyorsunuz.Özellikle  deniz  ve  sakin bir  tatil  için  buraya  gelinebilir.  Yakınlarda  bir çok  plaj  varmış. Şehir  merkezi  bile  oldukça  ıssız.  Geceleri   daha  çok  hareketleniyormuş.

5 yorum:

 1. Sevgili Pelin Pembesi,
  şu yukardaki yiyecekleri görünce midem kazınmaya başladı resmen, nasıl muhteşem tabaklar öyle....
  İftara bari peynirli makarna yapayım.....,
  Bir de "Gallipoli" ismini araştırdım. Malum bizim Gelibolu'muzla ilgili bir film çekilmişti "Gallipoli"....
  MÖ Galyalılar Akdeniz'de bir çok yerleşim yerine bu ismi vermişler galiba....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim Gelibolu gibi bence de. Zaten türklerinde buralarda izi çok fazla. Bazı kasabalarda
   tarihi eserlerde etkileri çok görülüyordu.

   Sil
 2. İşte gezmenin güzelliği önce beyin sonra mide.

  YanıtlaSil
 3. merabaaaa. du önce bişi sorayım. lizbona gittin miii. düşünüyom da gitmeyiii :) hani sormuşsun ya, okur sayısını arttırmak. bilmiyom ben de ama bak belki şöyle şeyler olabilir. belirli sayıda blog seçip onlara düzenli yorum yapabilirsin. başkaları görür senin yorumlarını. sanırım bi yolu bu. bunun dışında bilmiyom ama galiba çekiliş yapıyolar. başka belki mim yapabilirsin sanırım. bence blog okuyup yorum yapmak iyi olabilir ki :)

  YanıtlaSil
 4. İsmini görünce nedense yakın hissettim kendime :)
  Manzara ve yemekler de harika görünüyor.

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma