24 Şubat 2015 Salı

Haftalık Film Listem

                Bu hafta izlediğim ilk  film  Atom Egoyan'dan   The Captive.. 
Babası  turta alırken  kaçırılıp  8 yıl  boyunca  bir  sapık tarafından  hapsedilen  kız  ve  ailesi  arasındaki  gerilim dolu  anları  anlatan  bir  film.

                                   
                         Bosna savaşında yaşanan bir ölüm ve sonrasında o ölüme bağlı olarak gerçekleşen olaylar zinciri konu edinmiş bir film de Kesişen Hayatlar.. Savaş sonrası değişen hayatların rutin gidişatı hiçbir zaman savaştan tam olarak bağımsız bir yere ulaşmaz ve karakterlerin vicdanında her zaman hatırlanan bir yaşantı olarak yerini korur  bu  filmde.    
                                          

         
                         Ferzan Özpetek'in aşkın ve tutkunun tehlikeli sularına daldığı son filminin   adı  Kemerlerinizi Bağlayın.. Geçmişe özlemi, evliliği, aşkı, aldatmayı, orta yaş krizlerini, gençlerin büyüme sorunlarını, acıyı, aile yaşantılarını ve gündelik sıkıntıları aynı potada eriten Ferzan Özpetek , genelde  farklı inançlara ve farklı tercihlere sahip kişilerin yaşantılarından kesitler sunuyor.                                           

                      Sofia Coppola, bir kez daha melankolik ve etkileyici bir yapıma imza atıyor.  Film oyuncularının eşsiz performansı ve karakterlerinin iç dünyasındaki değişimi başarıyla yansıtan senaryosu ile dikkat çekiyor. Başroldeki Bill Murray En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kaçırmış ve genç Coppola da tarihte En İyi Yönetmen Oscar’ı almış ilk Amerikalı kadın olma hayalini gerçekleştirememiş olabilir; ama karşımızda En İyi Özgün Senaryo ödülünü almış bir film durduğunu da hatırlatalım...

                                                      


                       Ünlü yönetmen Stephen Frears’ın en meşhur filmi olan High Fidelity  zevkle  seyrettiklerimden..

                                   


                          Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında gösterilen 2013 yapımı Fransız filmi La Vie d’Adele..

                                                          

3 yorum:

  1. şu son film ve ferzan özpeteğinkini izleyebilsem hemen izlemek isterdim ne yazık ki son zamanlarda netten film izleyemiyorum :D

    YanıtlaSil
  2. high fidelity ne güzel bir filmdi,sanırım dvd arşivimde olacak,tekrar izlemeli.

    YanıtlaSil
  3. High Fidelity ne de güzel filmdir...

    YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma