27 Ağustos 2014 Çarşamba

Samos Adasında Tatil

                              Samos adası Kuşadası'nın  tam  karşısında  bulunan  bir Yunan  adası,  Türkler  tarafından  Sisam  olarak  biliniyor.  Feribotla adalara gittiğinizde konaklamayacak bile olsanız vize şartKuşadası'ndan sadece Samos'a feribot seferleri düzenleniyor, Meander turizme başvurduk. Feribotun adı Meander Express.  Çeşme'den Sakız'a gitmek çok daha ucuz iken Kuşadası limanı özel işletme olduğu için ücret biraz yüksek,  gidiş- dönüş  neredeyse 60  euro.  Yol 1.5 saat  sürüyor  ve  fazla  dalga yoksa rahat  yolculuk  yapıyorsunuz. Limandan çıkar çıkmaz karşınıza bir sürü araba kiralama şirketi çıkıyor. Hemen hemen herkes kiralıyor, başka türlü adayı hakkıyla gezmeniz zor. Biz araba  kiralamadığımız  için  hemen otobüslerin  yerine ve  saatine  baktık. Ne yazık  ki  kısıtlı  yerlere ,  kısıtlı  saatlerde  otobüs  var.  Zaman  çizelgesini  alıp  biz de günümüzü  ona  göre ayarladık.  Otobüs istasyonu  feribottan  inince  sağ  tarafa  doğru  500  metre  sahilden  yürüyünce  karşınıza  çıkyor.  
                            Otelimiz  şehir  merkezine  yakın  bir oteldi. Çokta uygun fiyata ,  tertemiz ve manzaralı  bir oteldi.  Oldukça memnun kaldık.  Merak edenler için    burada..
Zaten  otele  çok  yakın  bir  plajı  var.  Pırıl pırıl çakıl taşlarla  kaplı , içinde  bir de  arasıra  fok  balığının  ziyaret  ettiği  Gagkou Plajı  öyle  güzel  ve  temizdi ki  üç  günümüzü  buraya  ayırdık.   Şehir  merkezi  yürüyerek  gidilecek  mesafede.  Ama  iyi ki   bu  otelde  kalmışız  ,  böylece  her  gece  adaçayı   ve  yasemin  kokularıyla  bezeli   manzaralı  bir yolda  yürüyüş   yapma  şansımız  oldu.  Şehir  merkezi  bir çok  turistlik  merkezler  gibi.  Hediyelik  eşyalar,  kafeler ,  restoranlar,  sahil  boyu  evler.  Ada  çok  sakin ,  gürültüsüz. Samos'un baş şehri Samos Town, eski ismiyle Vathy. Feribotlar Vathy'deki limana yanaşıyor. 
Samos şehrinde bir arkeolojik müze, bir de şarap müzesi var. 
Samos şehrinden başka en önemli şehir Pythogoras'ın yani Pisagor'un memleketi Pythagorion şehri. Burasının güzel hediyelik eşyalar satan bir çarşısı var. Ve de bir yat limanı. Lüks teknelerin bağlandığı marinanın olduğu cadde oldukça hareketli, restoranlar, cafeler sıra sıra dizilmiş.  Adını matematikteki “Pisagor Üçgeni”nden bildiğimiz, antik çağın önemli filozof, matematikçi ve müzisyeni: Pisagor, Samoslu idi. Adada, bütün hediyelik eşya satıcılarında satılan “Pisagor Bardağı”na, içindeki çizgiyi aşacak miktarda sıvı koyduğunuz anda, özel bir sistem sayesinde, tüm sıvı bardaktan boşalıyor. Söylenene göre bardak, Pisagor tarafından herkesin eşit miktarda şarap içmesi için icat edilmiş..                          Batıda  havaalanının ilerisinde “Hera Tapınağı”nın, yani Heraion’un kalıntıları var. Zamanında: dünyanın en büyük tapınağı olması planlanan bu yer, hiçbir zaman tamamlanmamış. Eğer  Selçuk 'taki  Efes Artemis Tapınağı yapılmamış olsaydı, ana tanrıça Hera için yapılmış olan bu tapınak  dev boyutuyla, dünyanın yedi harikasından biri olacakmış. Ancak, Efesliler kendi tapınaklarının ölçüsünü biraz daha zorlayarak, boyut olarak ta, gösteriş olarak ta, komşuları Samos’luların bu görkemli tapınaklarını geçmişler. Çevrede bir roma hamamı, başka tapınaklar ve antik yerleşimden kalan diğer kalıntılar da görmek mümkün. Pithagorio’nun yukarılarındaki tepelerde, Polykrates’in zenginlik ve gücünün, belki de en şaşırtıcı örneği  bir  tünel var. Pithagorio’ya 3 km. uzaklıkta  bulunuyor. Kaynak suyunu 1 km. ötedeki yerleşime getirebilmek için, antik Yunanlılar tarafından, 2500 yıl önce, dağın 9 metre altı oyularak yapılmış. Eupalinos Tüneli..
                        Adanın  sevimli  , insanı  mutlu  eden  yerlerinden  biri de  Kokkari. Birbirinden güzel  evleri,  kafeleri ,  restoranları ile şirin bir  yer. Tüm  gün  keyfini  çıkardık.  Yakın  plajları ile  bir  günümüzü  buraya ayırdık.
Adanın  en  önemli  özelliği  birbirinden  güzel  koyları. Araba  olunca  heryere  rahat  gidebilirsiniz  ama  biz otobüsü  tercih edince  kısıtlı  yerini  gördük. Tsamadou plajına
gittiğimiz  gün  akşamda  Kokkari'de  gezdik.  Dönüş  otobüs olmadığından  taksiyle  döndük. 13 euro  tuttu.  Giderken de  saat  11 de  otobüsle  1.5 euroya gittik. Plaja  otobüsten  inince  merdivenlerden  iniyorsunuz. Plajlarda  iki  şezlong  bir  şemsiye 5  yada 6  euro. Bu  plajda  taşlık ama  çok temiz bir denize  sahip.  Bu  plajda  ayrıca  çıplaklar  kampı da  var. Buraya yakın başka  plajlar da var. Mesela Lemonakia, Tsamadu ve Tsambu..


Başka  bir  gün  yine  otobüsle  Pythagorion   şehrine  gidip  otobüsten  inince  sahile  doğru  yürüyüp okulu da  geçince  upuzun  bir  sahile gittik.  Burada  da  şezlong kiralayıp  tüm  gün  denize  girdik.  Burada  bulunan  restorandan  da  birşeyler  yiyebiliyorsunuz. Duş  ve  tuvalet  var.


Deniz  kum  ve  diğer  yerler  gibi  tertemiz.  Havaalanı  çok  yakın olduğundan  bir  anda  kalkan uçakların  görüntüsü  ile  şaşırıyorsunuz.  Ama  bu  da  çok  ilginç  bir  deneyim.  Uçakları  bu  kadar  yakından  görmek.  


Samos  Adasının  gittiğimiz  köşeleri  bunlar.  Ada  kocaman  gezmekle  bitmiyor. Biz  5  gece  kaldık ama  yetmedi  heryerini  gezmek için.Ada da  neler  yedik  içtik  ,  diğer  yazıya  kaldı. 

    

7 yorum:

 1. ne güzel detaylıca anlatmışsın. Ben biraz marmaris sahiline benzettim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet ben de daha çok datça sahillerine benzettim, orası da tertemiz ya..

   Sil
 2. Çok güzel bir yermiş. Askere gidip geldikten sonra tek tek Yunan adalarını fethetmeyi düşünüyorum. Bu yazılar çok işime yarayacak. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de bir yere gitmden önce çok araştırıyorum. bu yüzden ayrıntılı
   yazmaya çalışıyorum. birilerin işine yarar belki diye..

   Sil
 3. Merhaba buket, yazını beğenerek okudum.Karavanımız ile yaptığımız Adalar gezisini hatırlattınız Teşekkürler. Dikili'den sevgi dolu selamlar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim, keşke sizde gezilerinizi yazsanız..

   Sil
 4. Buketçiğim ellerine yüreğine sağlık. paylaştığın bilgiler çok ama çokkkk işimize yarayacak. Sağol güzel arkadaşım.

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma