17 Kasım 2013 Pazar

Paris'te Graffiti

                              Hangi şehire gitsem  orada  bulunan  graffiti dolu duvarlarını ararım .  Birbirini  kesen  sokaklarda  bir anda  karşınıza bazen  öyle  güzellikler  çıkar ki  ,  şaşar kalırsınız. Aslında graffiti bir çok ülkede vandalizm olarak kabul ediliyor. Ama graffiti sanatçılarının  bu olağanüstü  çalışmaları bir çok insan  tarafından da beğeniliyor.   Paris' te  özellikle  Bellevide  bölgesinde  graffiti  bulacağımı  öğrenmiştim.  Buraya  ulaşınca sokaklarında uzun  uzun  gezdik.  Özellikle burada  bir  sokak  vardı ki  ,  birçok  insan için  önemliydi. Nedeni  bu  sokakta  Edith Piaf ın  doğup  büyüdüğüne  inanılması..
               “Benim konservatuarım sokaklardır    diyor elleri güzel, bedeni küçük ama sesi yeri göğü inletecek kadar büyük kadın...Duvarlarda  kaldırım serçesini  görüyorsunuz  bol  bol..
                     19 Aralık 1915′te doğan Piaf sokakta yaşayan bir ailenin kızıdır, küçük yaşta kör olma tehlikesi geçirir. Genel evlerde ilk gençliğini yaşar. Henüz 17 yaşında ilk çocuğunu doğurur, ardından sokaklarda doğurduğu küçük kızı 2 yaşına gelmeden ölür.
Paris sokaklarında şarkı söyleyerek ayakta kalmaya çalışırken, cinayetle suçlanır. Evli bir boksöre aşık olur, tek aşkı bir uçak kazasında ölünce alkole başlar, bir gece geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanır ve omuriliğinde meydana gelen hasardan dolayı ömür boyu iki büklüm yaşar.
                    10 Ekim 1963′te Karaciğer kanserinden öldüğünde, dünyanın en etkileyici sesi de susmuştur artık.  “Ölümden korkmam yalnızlıktan korktuğum kadar” sözlerinin sahibi için sadece Fransa değil tüm dünya arkasından ağlamıştır.
19 Ara


11 yorum:

 1. Güzel graffitilere bakayım diye yazını okumaya başladım ama ne kadar üzücü bir biyografi okudum öyle..
  Böylelikle kaldırım serçesinin hikayesini de öğrenmiş oldum :)
  Paris'in sokakları güzeldir.. Paris güzeldir..

  Sevgiler;
  http://yagmurunmodasi.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 2. bu arada MARTI ne yazık ki yanlışlıkla yorumunu sildim :(

  YanıtlaSil
 3. çok özel bir kadın, aşka sevgiye susamış, hiç bir zaman tam olarak sahip olamadığı bir adama olan aşkı belki de o güzel sesini bu kadar etkileyici yapan şeydi. her şarkısında hissetmek mümkündür bu tınıyı, aşk acısını. belki de ben öyle hissederim bilmiyorum. özellikle 'je ne regrette rien' derken her haykırışı aslında söylediğinin tam zıttını çağrıştırır bana. her ne kadar inkar etse de etmeye çalışsa da..
  çok derin bir konu edith piaf, ben daldım gittim sanırım :)

  sevgiler :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerçekten ne güzel bir şarkıdır o. eşimle yaz akşamüstlerinde balkonumuzda
   otururken çoğunlık dinleriz e. piaf'ı. hüzünden çok yaşam sevinci
   doldurur içimi bu yüzden.

   Sil
 4. Edith Piaf ve elbette Paris...
  bende de orjinal albümü vardır.Sanırım en sevdiğim hmm!çok zor.. La vi en rose diyelim bari :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne kadar güzel!
   tüm parçaları eşssiz zaten. en güzelini seçmişin :)

   Sil
 5. Edith Piaf'ı severim ve zaman zaman dinlerim. Paris'te görmediğim bir yer daha varmış demek ki inşallah bir dahaki sefere o sokak resimlerine ben de hayranlıkla bakabilirim. Marion cotillard'ın Edith'in hayatını oynadığı filmi çok severek izlemişimdir, ne zaman da bulsam bir yerlerde oturur izlerim. Çok değişik bir hikaye ve tuhaf bir ruhu var, seviyorum. Nedense kaldırım serçesi olarak tanım bulması da hoşuma gidiyor. Fotoğraflar çok güzel bu arada:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o film bende de var. bıkmadan seyrediyorum bende. üzülüyorum da
   bir taraftan. eşsiz bir kadın...

   Sil
 6. Buketcim, Edith Piaf'ı çok severim. öyküsünün böyle olduğunu bilmiyordum...
  İtalya'da biz de Grafiti bir duvar bulup önünde bolca fotoğraf çektik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. duvarı merak ettim bak şimdi. hiç aklına geldim mi :))

   Sil

Tasarım:Sawako Kuronuma