21 Mayıs 2013 Salı

Kitaplar, Mayıs Kokusu..

                       Ne kadar  güzel bir aydayız değil mi?  Mayısı  sevmek için o kadar  çok neden var ki..Uzun , soğuk  bir  kıştan sonra  tazelenen  doğayı  izlemek,  tatil  hayallerini  kurmaya başlamak,  güneşin  tadına varmak  ve  en  önemlisi  mayıs  kokusu..  Yılın en kokulu ayı bu olsa gerek. T.S. Elliot  nisanı zalim bir ay olarak bulurken  mayısa ne demeli bilmem ..  Her yer  renk, çiçek ve koku cümbüşüdür.  Çiçek  kokusunu  çok seviyor olmam  belki  bu ayı  bu  kadar sevmeme  neden.  Bir de deniz  kıyısında oturuyorsanız ,  denizle  birleşen  bu havayı solumak büyük  bir  armağandır  bence.
                     Bahçeme  elimden  geldiğince  bakmaya çalışırım. Ama  emin olun çok zor. Düzenli ve  güzel  bir  bahçe  emek istiyor. Her  akşam  sulanmalı,  dökülen  yapraklar süpürülmeli,  çıkan  ayrık otları  temizlenmeli,  çimler biçilmeli  vs.  Bir de eşinizin  bu işlerde hiç ilgisi yoksa yandınız.  Ama  çiçek, yeşil ,  doğa  sevgisi  böyle bir şey olsa gerek.  Her şeyin üstesinden  gelirsiniz..

               


                 İşte  bahçemden  son  görüntüler.. Bahçe,  balkon,  çiçek  görüntülerine  bakmayı  çok sevdiğimden  durmadan  yayınlıyorum,  belki  benim gibisi  vardır  diye :)

          Boyadığımız  taşlar,  çiçeklenen  dallar,  yeni  ekilen  mevsimlikler  ile  ön  bahçem.. Bir  de  bunun arka  tarafı  var ki  ,  onunla  bu kadar  çok ilgilenemiyorum.  Oraya  bir kaç ağaç  ekip  çimlendirdik. Biz  daha  çok  önde  oturuyoruz,  kahvaltılar  ediyoruz  haftasonları..
Bugün  evdeyken  bahçemde  sesler  duydum.  Bakınca  Pelin'in arkadaşlarının  sandalyeleri  taşıdıklarını  gördüm  ama  sesimi  çıkarmadım.  Oyuna  başlamışlar,  sonrası  etrafı  toplamak 
bana  düşüyor  tabi ki ..
Giriş  kapımızı  boydan  boya  yasemin  kapladı.  Mayısın en güzel  kokusu işte bu!  
Bu  yasemini  ekeli  üç  yıl  oldu,  yarım  metreden  bu  hale  geldi.  Bahçesi  
olanlara  kesinlikle  tavsiye  ederim..
Bu  kitaplar  bu yıl  kitap  fuarından aldıklarım.  Aradıklarımı   nedense  fuarda  bulamıyorum.  Belki  çok aramıyorumdur.  Gittiğimde  çok  sıcaktı,  çok  kalabalıktı,  çok  yorulmuştum.  Aslında  fuardan almanın avantajıda  yok. İnternetten almak en iyisi.  Yani  benim  gibi  taşrada  yaşayanlar  için.  Gidip  kitapçı  gezemiyorsunuz,  netten  seçmek  en iyisi.  Hiç  değilse kapıya kadar  geliyor.  Okumak  için  sabırsızlanıyorum :))
18 yorum:

 1. böyle bahçeli evlere nasıl özeniyorum anlatamam, harika ya:) bende anneme her gidişimde çiçeklerin arasında oturarak özentimi geçirmeye çalışıyorum.
  apartman hayatındaysa duyulabilecek sesler alt komşunun kavgaları, yandakilerin tv sesleri malesef :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bilmez miyim apartman gürültüsünü. eski oturduğum apartmanda
   evsahibinin oğlu gelirdi gece yarısı sarhoş,
   naralar atarak, ahh ah sorma..

   Sil
 2. taşları boyamak ne güzel fikir
  kırmızı ciçeklerin orda nasıl da güzel duruyor
  mayıs neşeniz bol olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. daha yeni boyadım, onlarında resmini
   çekktim..güzel oluyor sahiden..

   Sil
 3. Keyifli okumalar.Bu arada boyanmış taşlara bayıldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim, bakalım okumaya
   başladım ben de:)

   Sil
 4. balkonundan resimler paylaştığında da çok beğenmiştim boyadığın taşları, kesinlikle çok sevimliler;
  ayrıca bahçeli müstakil evde yaşayan biri olarak sende şanslılardansın bence:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müstakil ev de doğru karar vermişiz,
   biz de çok memnunuz..

   Sil
 5. mrb,inan bana büyükşehirde de internet den kitap siparişi en akıllısı.Trafik olan bir şehir de insan hiçbir yere gidemiyor.Kitaplarını huzurla ve keyifle okuman dileği ile

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim güzel dileğin için..

   Sil
 6. Mayıs'ı aynı güzellikte yaşayamadım kendi adıma.Sizin bahçeyi görünce hep çocukluğum geliyor aklıma,çok sağolun :) Ah!bu arada kitapların hiç birini okumadım ben,en kısa zamanda okuyup yorumlamınızı bekleyeceğim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hatıralara kapı aralayabildiysem ne mutlu bana:)
   kitaplardan birini okudum bile..

   Sil
 7. Eviniz çok güzelmiş güle güle oturun bahçeniz çok hoş..
  Bloğunuzu izlemeye aldım benim bloğumada beklerim..

  YanıtlaSil
 8. Şimdilerde bahçeli ev hele de yaz sıcakları başladığında bir lüks :) Bende o lükse sahip olanlardanım gerçekten çok iyi geliyor. Benim bloğumda da kendi bahçemizden fotoğraflar var hemde yeni yaptığımız bahçe süslememizin :) Belki sizde çocuklarınızın eski bisikletini böyle kullanmak istersiniz.

  http://theclumsywriter.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok merak ettim,
   bakıyorum hemen :)

   Sil
 9. Mayis ayi benim de bayildigim bir ay..Nisan yagmurlarindan sonra, etrafin isil isil renklendigi ay mayis.
  Bahce isine gelince..güzel bir bahceye kavusmak icin, haklisin cook cok calismak gerekiyor, misal ben;su an bahce bellemekten belim tutulmus vaziyette evdeyim :)) ama elimden kurtulamaz o bahce diyorum :))

  sevgiler, mutlu hafta sonlari

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma