1 Nisan 2013 Pazartesi

MART BİTTİ !


            '' Bazen  berbat  bir ' sıkışmışlık'  duygusundan  sıyrılabilmek için kendime  hayali seyahatlar  icat ediyorum.  Bu çabamdan  ziyade  tanıdığım  dünyayla  arama mesafe koyma  arzusuyla ilgili.  Geçenlerde  dostlara  anlatıyordum :  '  Bir  gemi  olsa , binip  olmayan bir  ülkeye  doğru  gitsek,  yanımıza  geçmişe  dair  hiçbirşey  almasak  ,  kendimiz gibi olmanın  ağırlığından  kurtulsak '  dedim.  Ama  sonra o  çıplak  yalnızlık  hissi  ürpertti  beni.''
            Kütüphaneden  yeni  alıp  okumaya  başladığım Kelimeler  ve  Kader  adlı  kitabın  ilk sayfasından bunlar.  Geçen sene alacağım kitaplar  listesinde vardı bu kitap. Tesadüf  kütüphane de rastladım.  Yazarı Esra  Yalazan.  Ne zamandır merak ediyordum, başka bir kitabını da  bulup  aldım. Notlar ala ala okuyorum şu  sıralar.
           Martın  bitiş  yaptığı  bu  haftasonu öyle çok işimiz  vardı ki. Pelin'in  odası duvar  kağıdı  oldu. Odası çok  küçük  ama  bu  sade  duvar kağıdı ile oldukça ferahladı.
           Pazar  günü  eve gelen  temizlikçi ile  geniş  çaplı  bahar  temizliği  yaptık.  O  kadar  çok  yoruldum ki anlatamam.  Hava çok güzeldi, biliyorsunuz. Aklı olan kendini dışarıya  attı ama ben oturup evde temizlik yaptım :(  
Ama  sabah işe başlamadan  annemler  ve  halamı  kahvaltıya  çağırdım.  Bahçede  ilk  kahvaltımızı  yapmış olduk  böylece.
          Kahvaltı  sonrası  biraz  bahçe  de  oyalandım. Bitkiler  yavaş  yavaş   canlanmaya  başladı.  Tomurcuklar  ve  yapraklar  oluşmaya  başladı  nihayet.  Ama  Colette 'in   mor  salkımları  gibi  olması  için
daha  uzun  zaman  geçmesi  lazım.  Ama  bir de açtıktan sonra  görün siz....


         Saksılarımın  toprağını  değiştirdim.  Yeniden  sardunyalar  ektim.  Bu  yıl  fazla  birşey  ekmeyi  düşünmüyorum.  Olanlarla  bile  ilgilenmek  oldukça  zor.
                   Yine  okuduğum  bu  kitaptan  alıntı  yaparak  bitirmek  istiyorum.  Birhan  Keskin  şiirlerinden  birini  paylaşacağım  :

                                Çiçeklerin  eksilen  suyuna su, 
                                yazın yanına  hatırayı  ekledik,
                                çekirge  sesleri ve
                                öğle  güneşinin  altında narın
                                olgunlaşmasını  bekledik.
                                Bekledik,  başka  başka  odalarda
                                çektiğimiz  ağrı  dinsin,
                                bir  çocukluk  düşü gibi
                                ince bir sızıya  dönsün  diye  
                                yaza  sedeften bir anlam  yükledik..
7 yorum:

 1. Bahçe ile uğraşmak ne güzel gelir insana, terapi gibi...İnşallah bir gün uğraşacak bir bahçem benim de olur.Çiçeklerin açmış halinin fotoğrafını ilerleyen zamanda bekliyoruz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. inşllh..
   ben de çok isterdim ve Allaha şükür oldu.
   böyle postlar çok yapacağım:)

   Sil
 2. güneş birazcık yüzünü gösterdi ama bütün bloglar rengarank ve neşeli bir hal aldı...ne güzel...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. değil mi?
   daha böyle post çok gelecek :)

   Sil
 3. Şu sıra Birhan Keskin benim de başucumda.

  YanıtlaSil
 4. Bahar nesesi gelmis size de ne guzel Buketcim :)

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma