16 Ağustos 2012 Perşembe

Anjelik Erikli Tart

''  ve  polo   :   Biz  canlıların   cehennnemi  gelecekte var olacak bir şey  değil,   eğer bir  cehennem  varsa ,  burada,  çoktan aramızda;   hergün içinde yaşadığımız ,  birlikte, yanyana  durarak  yarattığımız  cehennem  .   İki  yolu   var  ,  acı  çekmemenin:  Birincisi  pekçok kişiye  kolay  gelir.  Cehennemi   kabullenmek  ve  onu  görmeyecek  kadar   onunla  bütünleşmek.  İkinci  yol riskli :  Sürekli   bir  dikkat   ve  eğitim  istiyor  ;    cehennemin  ortasında,  cehennnem  olmayan  kim ve  ne  var,  onu  aramak  ve   bulduğunda  tanımayı  bilmek,  onu  yaşatmak  ,  ona  fırsat  vermek..''

                            Calvino'nun   dedikleri   benim  için  çok  önemli.  Kendimi  ikinci  yolu seçenlerden  sayıyorum,  çünkü  bunun  için  çaba  harcıyorum.  Uygulamaya  çalışıyorum.  Derler  ya,  hayatını   son  günleri  gibi  yaşamalı  insan.  Her zaman  bu  aklımda.  Ertelemelerim  yok.   Bana  nasıl  böyle  yaşadığımı  hayretle  soruyorlar. Asıl  bana soranlara  ben hayret ediyorum.  Hayret  ettiğim  bir şey  olsa bunu  elde  etmek  için  çabalardım.  Soranlara   ben de  soruyorum:  Harekete   geçtin mi  sende?
                           Calvino   cehennemde  yaşasanda  cennetini  yarat  diyor. Cennet  tek  değil,  kişiler  kadar.  Ailemle  sağlıklı  yemek  yemek,   bahçemde  birkaç  çiçek  koparmak,   kitaplarıma gidip  gelip  bakmak,  evi  dolduran kurabiye  kokusu,  bilmediğim tarifler  yapmak,   gezmek,  seyahat  etmek  ya da   bunun  için  planlar  yapmak,  aynı  estetiği  paylaşabildiğim arkadaşlarımla  bir  kahve  içmek...O kadar  çok  liste  yapabilirim ki  size.  Ama  kendilerine  liste  yapmayı bile bilmeyen o kadar çok insan  var ki..
                           Geçelim  şimdi   keyifle   pişirilmiş,  daha  kokmaya  başladığında  ,  görüntüsüyle  insana  mutluluk  veren  bir  tatlıya...
                            Anjelik  erikli   tart..Cafe  Fernando 'dan  aldığım  tarifle  yaptım.  Orada   anjelik  erik  kullanmamız  yazılıydı.  Pazara   gidip  özellikle  aradım.  Bulduğum  bunlardı.  Artık  bunlar  anjelik  erik mi  bilmiyorum  ama  tartımda  güzel  durdular..

İlk önce  tart  hamuru  hazırlanıyor. Ama ben  size  nasıl  yapıldığını anlatmayacağım.  Yapmak  isteyenler,  hatta  daha  güzelini  görmek  isteyenler   buraya  bakabilirler...


Arkadaşlarıma  da  tattırdığım  bu  tart  tam  yaza  uygun  bir  tatlı..Özellikle   yanında  dondurmayla  servis  edilirse  çok  güzel. Ekşi  ve  tatlıyı  sevenler  için  ideal.  Ama  benim ki  çok  ekşi  oldu,  meğer  erikler   çok  ekşiymiş.   Yine de  bitirdik..,

Bu arada  boş durmadık,  taş  boyadık.  Hatta  kızım  ve  arkadaşı  sattılar bile.. Bazılarını  yine
bahçeye  koyduk.                                Bazı  taşlara  peçete  tekniği  yaptık.  Onlarda  bahçemizi  süsledi...


İşte  bunlarda  diğerleri...
Çam kozalaklarını da  boyuyoruz.  Bahçemize  renk  katıyorlar...


Bunlarda  en son  yapıp  satılanlar...


Bayramda  buralarda   değilim.  Şimdiden  bayramınızı  kutlarım,  bayram  sonrası
görüşmek  üzere....

                                                         21 yorum:

 1. hem tart hem de minik taşlar çok güzel olmuşlar ellerinize sağlk valla... iyi bayramlar şimdiden

  YanıtlaSil
 2. Buketcim, hersey o kadar guzelki. Kozalakları beyaza boyuyordum. renkli hiç aklıma gelmemişti. TAşlar harika olmuş. Peçete transferi nasıl oluyor. kısaca tarif etsen.
  TArtından canım cekti. Kıtap alıntını henuz okumadım okuyacagım. sana ıyı tatıller dılıyorum. donusunu dort gozle beklıyorum. sevgıler

  YanıtlaSil
 3. nasıl canım o erikli tarttan istedi anlatamam :)

  YanıtlaSil
 4. Calvino'yu niye listemde bekletiyorum ki :)

  En sondaki cıvıl cıvıl taşlar ne güzel...taşların da canı varmış hem...

  YanıtlaSil
 5. yaşadığın bu güzelliklerin hep devam etmesi dileğimle.

  YanıtlaSil
 6. rahmetli annem çok severdi bu erik pastasını ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 7. cafe fernando'ya bayılıyorum her tarifini yapmak istiyorum ;) tart nefis görünüyor afitey olsun =)

  YanıtlaSil
 8. calvino da sen de doğru söylüyorsunuz.
  :)
  bu tartı da duymamıştım.
  denerim ki bi gün.
  :)

  YanıtlaSil
 9. Sizin de bayramınız kutlu olsun.Boyadığınız taşlar çok hoş.Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 10. Taslar harika!
  Tarta gelince; Anjelika erik biraz özel bir erik, her yerde bulunmuyor. Ben de bahcemde agacim olana kadar bilmiyordum:)) Erik agaci ektik, bir baktik bilmedigimiz bir cins. Arastirdim ki Anjelika erikmis:)Ben de tart yapiyorum, harika oluyor.
  Burada gecen sene yaptigim tart ve Anjelika erik görüntüsü:
  http://www.mutlueller.com/2011/08/iki-tatil-aras-dikis-molas.html

  http://www.mutlueller.com/2011/08/turta-anjelika.html


  YanıtlaSil
 11. Merhaba Buket,
  Şahane bir yazı bu:) Başından sonuna, koklayarak, bayılarak okudum. Of, erikli tarta var ya bittim bittim. İlk fırsatta pişireceğim. İyi yolculuklar!
  Güle güle git, güle güle gel diyecektim, onun yerine "Aganta burina burinataaa!" demek geldi içimden. Sevgiler:)

  YanıtlaSil
 12. söylediklerine katılıyorum kesinlikle.
  taşlar süper görünüyor ellerinize sağlık.
  iyi bayramlar şimdiden:))

  YanıtlaSil
 13. Vallah ihtiyacım olan sözlerdi,hem Calvino hem de size teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 14. Ne kadar guzel boyamissiniz taslari. Biz de o setten almis ama guzel canli boyayamadigimiz icin kutuya koyup kaldirmistik rafa. Heveslendim simdi. Bahceyi kimbilir ne kadar sirin yapti. Kozalaklari boyamak hic aklima gelmezdi. Harika!

  YanıtlaSil
 15. Buket, kendi cennetini yaratmışsın hakikaten, tart da boyalı taşlar da harika görünüyor! Calvino'nun pek çok yazarın aksine bu iyimser kalmaya çalışan hali benim hoşuma gidiyor.
  İyi bayramlar sana da. Sevgiyle...

  YanıtlaSil
 16. Tart çok lezzetli görünüyor, afiyet olsun :)

  YanıtlaSil
 17. Calvino'nun 2. yolunda yürümeye çalışıyorum ben de. İnsan gerçekten cennetini kendi yaratıyor etrafındaki insanlar ve yaşamayı seçtikleri ile. Ertelememeyi geç de olsa ben de öğrendim, kısa süredir uyguluyor olsam da dolu dolu yaşama hissi vererek ayrı bir cennet hissi veriyor bana.

  YanıtlaSil
 18. internette oyle dolasirken kesfettim sitenizi.yorumlarinizi ,hayata bakisinizi cok sevdim.

  YanıtlaSil

Tasarım:Sawako Kuronuma