5 Ocak 2011 Çarşamba

FACES

         Son iki günde izlediğim filmlerden biri Faces...130  dakikalık 1968 de yapılan bir  Cassavetes  filmi.  
Faces adını filme veren sanırım insanların sahte ,aldatıcı yüzleri, rol yapan mutsuz insanlar...Cassavetes güzel eşini filmde oynatmış,ilginç olan filmde sanki hiç rol yapılmıyor gibi olması.. 
         Faces yazısından sonra gördüğümüz her şey aslında filmin içindeki karakterlerin biz izleyiciler ile beraber izlediği bir film gibi.."Amerikalıyız ve bu filmde kendi yaşam tarzımızı deşifre ediyoruz tüm realitesiyle (kamera açıları,ışık oyunculuk,doğallık vs.)" durumu yaratılmak istenmiş sanki.
         Zoraki espri çabası, yapmacık gülüşler, samimiyetsizlik, iletişimsizlik  filmin senaryosunda ilk dikkati çekenlerden. 30 yaş üstüne hitap eden orta yaş filmi olarak bakmakta fayda var bu filme . Ya da sinema tarihinde  landmark bir amerikanın ilk bağımsız sinema örneklerinden biri olarak sinema severler tarafından izlenmesi farz olan bir film  gibi de görülebilir.


                                             Faces Poster 

         Diğer seyrettiğim film, adını hep duyduğum ama daha seyredememiş olduğum Arabistanlı Lawrence...Oldukça uzun süren ( yaklaşık 3,5 saat ) bu film 7 adet oskar almış  1962 yapımı David Lean imzalı ..Gelmiş geçmiş eniyi 100 filmden 7.sırada olup bu yaşıma kadar izlememek olmazdı.Gerçi klasik Türklere arkadan saldıran Arap ve bunun asıl mimarı Lawrence ' ı bilmeyen yok ama sıkılmadan da 3,5 saat seyrettim.Filmle ilgili yorumlara bakınca çoğu insanın siyasi olarak düşünüp sinematik gözle bakmadıklarını gördüm.
          Başka ilginç bir yönü de  fimin yönetmeni David Lean filmdeki arap aşiret reisi rollerinden birini Ayhan Işık'a götürür. Fakat Ayhan Işık kendisine teklif edilen rolün bir yan rol olmasını mazeret göstererek teklifi reddeder. Bunun  üzerine   Mısırdan  Amerikaya yeni gelmiş başka genç bir aktöre teklif edilir. Rol   Mısırlı genç aktör rolü kabul eder. Hollywood' a  bu ilk rolle giren   genç aktör gelecekte çok büyük bir şöhrete kavuşacak olan Ömer Şerif'tir.
 
                                      
                                                                                      

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tasarım:Sawako Kuronuma